Czy Arla i Friesland Campina połączą się? Znamy oficjalne stanowisko

Artur Puławski
Kategoria: Mleczarnie
Czy Arla i Friesland Campina połączą się? Znamy oficjalne stanowisko
Mleczarnie
Data publikacji 21.09.2022r.

Kilka dni temu holenderskie media poinformowały, że zarządy duńskiej spółdzielni mleczarskiej ARLA Foods oraz holenderskiej spółdzielni Friesland Campina prowadzą rozmowy o możliwości połączenia obu firm. W ich efekcie miałaby powstać jedna z największych na świecie grup mleczarskich. Zarówno pod względem skali osiąganych przychodów jak i zakresu działalności. Czy faktycznie dojdzie do takiej fuzji?

Friesland Campina nie komentuje, a ARLA dementuje informacje o połączeniu

Rzecznik prasowy Friesland Campina, odmówił komentarza na ten temat. Informacje, które wstrząsnęły branżą mleczarską określił jako plotki i spekulacje. Z kolei jego odpowiednik w Arla Foods był bardziej dosadny w swoim przekazie. Podawane przez media informacje określił jako całkowicie fałszywe oraz że nie ma jakichkolwiek podstaw do takich stwierdzeń.

Arla Foods jak i Friesland Campina w mleczarskim TOP 10 

Zarówno Arla Foods jak i Friesland Campina znajdują się w pierwszej dziesiątce największych firm mleczarskich. W 2021 roku Arla Foods, znana z marek takich jak masło Lurpak, czy ser Castello wygenerowała przychody w wysokości 11,2 mld euro (11,2 mld USD), co stanowi wzrost o 5,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei wypracowany przez nią zysk za rok ubiegły był niższy o 2%, a wynosił 346 milionów euro.

Friesland Campina, będąca właścicielem marki serów Milner i odżywek dla dzieci Friso, odnotowała w 2021 roku przychody w wysokości 11,5 miliarda euro. Były o 3,2% wyższe niż w roku poprzednim. Zysk netto firmy był ponad dwukrotnie wyższy niż w roku 2020 i wynosił 172 miliony euro.

Obie firmy mleczarskie już wcześniej miały plany fuzji

Rozmowy o połączeniu firm miały miejsce w przeszłości. W 2005 roku Arla Foods i ówczesna spółdzielnia Campina porzuciły plany połączenia po czteromiesięcznych negocjacjach. Trzy lata później Campina i inna holenderska grupa mleczarska Friesland Foods podjęły decyzję o połączeniu. Zgoda na konsolidacje została wydana jeszcze w tym samym roku.

Obecnie największą firmą mleczarską na świecie jest francuski Lactalis. W 2021 spółce udało się wygenerować obroty w wysokości 22 miliardów euro. Jest to o 4,2% więcej w porównaniu do roku ubiegłego. Zysk przedsiębiorstwa wzrósł o 4% do 445 milionów euro. Tylko w roku 2022 Lactalis dokonał już trzech połączeń. Przejął australijskiego producenta jogurtów Jalna, część aktywów niemieckiej spółdzielni mleczarskiej Bayerische Milchindustrie i włoskiego producenta serów Ambrosi.

Artur Puławski